Kury

Od wielu lat w naszym gospodarstwie grzebią w trawie kury ras: Zielononóżka Kuropatwiana, Polbar, i mieszańce tych ras. Liczebność stada wacha się w granicach stu sztuk. Zielononóżka to bardzo stara rasa kur, nadająca się idealnie do gospodarstw ekologicznych. Polbar to krzyżówka z Zielononóżką. Kury te żyją bardzo długo (jak na kury), znoszą nie wiele jaj, ale jaj wysokiej jakości.
Zielononóżka kuropatwiana – polska rasa kur ogólnoużytkowych wyhodowana na przełomie XIXi XX wieku. W 1923 roku ustalono w Polsce wzorzec tej rasy. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stanowiła 30% stanu pogłowia kur. Obecnie rasa ta występuje w stadach zachowawczych i hodowlach amatorskich. Ubarwienie kogutów zasadniczo różni się od skromnego ubarwienia kur.
Kogut ma duży, pojedynczy grzebień, policzki i zausznice są czerwone, oczy o pomarańczowej tęczowce. Pióra na piersi, brzuchu, udach oraz pokrywy skrzydeł są czarne. Sterówki oraz sierpówki ogona są metalicznie czarne z zielonkawym połyskiem. Grzywa i siodło pomarańczowe. Skok nagi, zielony, u starszych osobników szarozielony.
Rasa nie nadaje się do chowu wielkostadnego. Nadaje się do chowu w małych stadach gospodarskich.

Komentarze

Prześlij komentarz